UK RU

Як хворим на діабет не втратити зір – що таке діабетична ретинопатія?

Діабетична ретинопатія – це захворювання сітківки ока, яке можна охарактеризувати як ускладнення цукрового діабету, що в першу чергу вражає судини сітківки ока. Таке захворювання розвивається в середньому через 8 років після початку діабету. По мірі розвитку хвороби стінки дрібних кровоносних судин пошкоджуються, їх проникність порушується і, як наслідок, з’являються набряки в різних шарах сітківки.

На пізніх стадіях хвороби починають розростатися новоутворені кровоносні судини. Найчастіше вони утворюються в ділянках ішемії та проростають за межі сітківки. Ці новоутворені судини мають неповноцінну, крихку судинну стінку, через що досить часто відбуваються крововиливи у скловидне тіло.

 

Клінічні прояви діабетичної ретинопатії

 

На початкових стадіях ретинопатія може викликати погіршення зору. До симптомів можна віднести появу “мушок та плям” перед очима, зниження гостроти, затуманений зір. При прогресуванні, ретинопатія може викликати різку втрату зору, навіть до повної сліпоти. 

 

Важливо! Не у всіх пацієнтів на ранніх етапах захворювання з’являються симптоми. Багато пацієнтів навіть не здогадуються про розвиток хвороби, поки вона продовжує прогресувати. Саме тому рекомендуємо один раз на рік проводити офтальмологічні обстеження людям, що хворіють на цукровий діабет.

 

 Стадії діабетичної ретинопатії 

Непроліферативна діабетична ретинопатія сітківки – початкова стадія розвитку ускладнень в сітківці ока. При початкових змінах на сітківці пацієнт може не відчувати змін в якості зору. Клінічно ця стадія характеризується ураженням судин сітківки, утворенням дрібних крововиливів, появою патологічних структурних змін в судинах (мікроаневризм), ексудативних вогнищ, набряку сітківки. Зазвичай така форма з’являється не раніше, ніж через 8-10 років захворювання.

Препроліферативна ретинопатія – форма захворювання, яка частіше за все характеризується посиленням змін в сітківці та її судинах, безліччю великих крововиливів. 

Проліферативна ретинопатія – це найважча форма ретинопатії. В сітківці з’являються новоутворені судини, які проростають в скловидне тіло. За рахунок крихкості їх судинної стінки, часто на фоні підвищеного артеріального тиску, відбуваються рецидивуючі крововиливи. Через це в скловидному тілі поступово з’являються фіброзні тяжі, які приростають до сітківки, а потім “відтягують” її від інших шарів оболонки очного яблука – те саме відшарування сітківки, яке призводить до втрати зору. 

 

Зверніть увагу! Захворювання легко може переходити з однієї форми в іншу. Період переходу може скласти як кілька років, так і лише декілька місяців.

 

Як уникнути ретинопатії

 

Ризик розвитку захворювання мають люди з першим та другим типом цукрового діабету. На жаль, уникнути розвитку діабетичної ретинопатії неможливо, але можна відтермінувати виникнення хвороби та уповільнити її розвиток при дотриманні головних рекомендацій:

 

  • Своєчасно приймайте ліки, призначені лікарем;
  • Не забувайте про спеціальну дієту;
  • Кидайте палити і мінімізуйте вживання алкоголю;
  • Регулярно займайтеся спортом і не нехтуйте фізичними навантаженнями (попередньо узгодивши з лікарем);
  • Введіть контроль артеріального тиску та рівня цукру в крові;

 

Лікування діабетичної ретинопатії

 Існують наступні методи лікування ретинопатії:

  • медикаментозне,
  • лазерне,
  • хірургічне. 

Якщо діагноз діабетичної ретинопатії був підтверджений, лікар-офтальмолог  підбирає відповідний до стадії захворювання метод лікування.

Запрошуємо вас на консультацію до клініки Експертної офтальмології доктора медичних наук Марії Знаменської. Наші лікарі допоможуть підтвердити або спростувати діагноз діабетичної ретинопатії та підберуть оптимальні методи лікування. 

Згорнути відгуки Записатися на прийом ОКТ навчання для лікарів
Корисна інформація для офтальмологів —