UK RU

Нейроофтальмологічні захворювання

Нейроофтальмологічні захворювання – це група патологій, які характеризуються проблемами в структурі центральної та периферичної нервової системи, що відповідають за зорові функції. Деякі нейроофтальмологічні захворювання можуть не надто суттєво впливати на життя людини і не викликати скарг певний час, тоді як інші можуть призвести до втрати зору, іноді – зворотної, або навіть поставити під загрозу життя.

Зазвичай, клінічні прояви захворювання можуть проявлятися в змінах загального стану здоров’я та нервової системи,  або ж обмежуватися лише офтальмологічними проявами. Розібратися в причинах виникнення патологічних змін та підібрати оптимальне лікування допоможе лікар-офтальмолог після проведення повного офтальмологічного огляду. 

Клінічні показання до такого огляду: 

  • біль в очах;
  • зниження гостроти зору;
  • випадіння або звуження полів зору;
  • біль при рухах очей
  • виражене почервоніння з розширенням судин та набряком слизової оболонки ока;
  • екзофтальм (зміщення очного яблука вперед);
  • двоїння в очах;
  • аномальні рухи ока;
  • різний розмір зіниць.

Завдяки медичному огляду у офтальмолога вдається діагностувати такі захворювання: 

  • захворювання зорового нерва: запальні захворювання (наприклад неврит, нейроретиніт), судинні (наприклад ішемічна оптична нейропатія), атрофія зорового нерва, аномалії розвитку зорового нерва, застійні диски зорових нервів;
  • порушення зору, пов’язані з внутрішньочерепними пухлинами або підвищеним внутрішньочерепним тиском;
  • різноманітні прояви неврологічних захворювань (наприклад порушення положення повік та рухів ока при міастенії);

Види нейроофтальмологічних захворювань: 

Неврит зорового нерва – запальне захворювання, яке може призвести до повної або часткової втрати зору. Причинами запалення можуть стати інфекції, системні аутоімунні та неврологічні захворювання.  Головні клінічні симптоми, які з’являються у хворого на неврит, наступні: зниження гостроти зору від ледь помітної до значної, біль в оці, дискомфорт, що виникає при рухах оком, поява дефектів (плям) в полі зору пацієнта, зміни кольоровідчуття. Доречі, іноді симптоми можуть бути навіть відсутні, особливо у дітей. Саме тому необхідно регулярно проходити огляд у офтальмолога, аби діагностувати захворювання на ранніх етапах. 

Ішемічна оптична нейропатія – це хвороба, що характеризується пошкодженням зорового нерва у зв’язку з недостатнім кровопостачанням. Ішемічна оптична нейропатія може бути наслідком запального захворювання судин або порушенням току крові в судинах. Основний симптом при такому захворюванні – погіршення зору. Зазвичай, проходить захворювання безболісно та призводить до часткової атрофії зорового нерва. 

Застійні диски зорового нерва – це патологічний стан, причиною якого зазвичай є підвищений внутрішньочерепний тиск, новоутворення орбіти та головного мозку. Може не мати клінічних проявів на початкових стадіях і частіше всього виявляється випадково на профілактичному огляді у офтальмолога або за направленням невропатолога. На пізніх стадіях (у разі відсутності лікування та пізнього виявлення) може призвести до атрофії зорових нервів. 

Як проходить нейроофтальмологічний огляд 

Офтальмологічний огляд проводиться в медичному центрі, в комфортній атмосфері для пацієнта, та триває до однієї години. Для початку лікар  дізнається про те, що турбує пацієнта, вивчає історію хвороби, уточнює наявність консультацій суміжних спеціалістів (невролога, нейрохірурга, ендокринолога). На прийомі нейрооофтальмолог проводить повний офтальмологічний  огляд та аналізує можливі прояви різноманітних неврологічних захворювань. Після обстеження лікар визначить діагноз, призначить, за необхідністю, додаткові обстеження та знайде оптимальний шлях лікування. 

Зверніть увагу! Перед консультацією нейроофтальмолога потрібно підготувати медичну карту з історією хвороби, результатами усіх аналізів. Якщо ви нещодавно проходили КТ і МРТ, ми рекомендуємо взяти з собою результати. Якщо ви на постійній основі приймаєте якісь ліки – не забудьте повідомити про це лікарю. 

Огляд у лікаря з метою лікування нейроофтальмологічних захворювань представляє собою широке та повне обстеження, що допомагає діагностувати хворобу, простежити динаміку її розвитку та знайти оптимальні шляхи лікування. Інколи для встановлення точного діагнозу ми проводимо експертні консиліуми, залучаючи до роботи лікарів інших спеціальностей. 

Існують дві основні методики лікування нейроофтальмологічних захворювань: медикаментозна та хірургічна. Але іноді лікування потребує поєднання декількох методів. План лікування визначає лікуючий лікар індивідуально.

Згорнути відгуки Записатися на прийом ОКТ навчання для лікарів
Корисна інформація для офтальмологів —