UK RU

Лікування глаукоми без операції: реальність або міф?

   Глаукома – це захворювання ока, яке за умови пізнього виявлення та без правильного лікування призводить до неминучого погіршення функціонального стану ока та сліпоти. Ця патологія загрозлива тим, що початкові стадії протікають без клінічних проявів, непомітно та безболісно, саме тому вона довго залишається невиявленою.

        За останніми даними глаукома – це не одне, а група хронічних захворювань, характерними для яких є підвищення внутрішньоочного тиску вище толерантного (безпечного для кожного пацієнта) рівня, розвитком специфічного ураження зорового нерву (глаукомної оптичної нейропатії та атрофії зорового нерву) та зниженням зорових функцій з виникненням типових дефектів поля зору (звуження або випадіння окремих ділянок поля зору).

Виділяють дві основні форми глаукоми залежно від будови кута передньої камери (простору між кольоровою райдужкою та прозорою рогівкою, через який рідина з внутрішньої частини ока потрапляє назовні): відкритокутова глаукома та закритокутова глаукома.

Які підходи до лікування глаукоми є на сьогоднішній день?

Основні підходи до лікування глаукоми:

  • Консервативний або медикаментозний
  • Лазерний
  • Хірургічний

        Метод лікування глаукоми залежить від форми та перебігу захворювання, тому при підготовці відповіді на запитання пацієнта: «Лікування глаукоми без операції можливе? Це реальність або міф?» лікар, зазвичай, починає з пояснення будови, розмірів та особливостей  кута передньої камери пацієнта, обов’язково оцінює динаміку коливань параметрів внутрішньоочного тиску, гостроти зору, поля зору, враховує можливості та готовність пацієнта до постійних інстиляцій очних  антиглаукомних крапель.

Лазерний та хірургічний методи лікування рекомендовані при звуженні або закритті кута передньої камери, при відсутності компенсації внутрішньоочного тиску.

Медикаментозний метод лікування глаукоми є основним при первинному виявленні відкритокутової глаукоми, він довгий час може залишатися єдиним за умови повної компенсації внутрішньоочного тиску, відсутності ускладнень та погіршення стану ока пацієнта.

Завдання медикаментозного лікування – зниження внутрішньоочного тиску, поліпшення кровопостачання та підтримка нервових волокон зорового нерву, нормалізація метаболізму в тканинах ока. Варто відмітити, що призначена медикаментозна терапія повинна бути постійною, не може змінюватися чи відмінятися самостійно пацієнтом за його особистим бажанням, та підлягає корекції тільки лікарем-офтальмологом.

Тому лікування глаукоми без операції – це реальність, але за умови правильного визначення особливостей будови ока, типу глаукоми, повної компенсації внутрішньоочного тиску на рівні толерантного (рівень визначається конкретно для кожного пацієнта) та відсутності погіршення стану зорового нерву та негативної динаміки полів зору. 

          Потрібно розуміти, що повністю вилікуватися від глаукоми неможливо. Проте це захворювання можна тримати під контролем. Пацієнт повинен постійно знаходитись під наглядом офтальмолога. Контрольні офтальмологічні огляди зазвичай проводять 1 раз на 3 місяці, а контроль внутрішньоочного тиску інколи навіть призначають 1 раз на місяць. 

Згорнути відгуки Записатися на прийом ОКТ навчання для лікарів
Корисна інформація для офтальмологів —