UK RU

Комп’ютерна хвороба очей – важлива проблема XXI сторіччя

Життя сучасної людини неможливо уявити без гаджетів та комп’ютерів. Щоденна робота більш ніж 70% працездатного населення пов’язана з використанням комп’ютерних девайсів. Як наслідок, у людей все частіше з’являються скарги на погіршення зору, дискомфорт при тривалому перебуванні за монітором, які отримали назву «комп’ютерний синдром». Вранці людина відчуває себе бадьоро, але до кінця дня у неї виникають головний біль або біль та дискомфорт в очах, з’являється втома, роздратованість, погіршується зір. У групі ризику – активні користувачі персональних комп’ютерів віком від 15 до 40 років.

Комп’ютерний синдром – це реакція організму людини на довготривалу роботу за комп’ютером. Цей синдром не можна назвати захворюванням, скоріше це особливий стан, що виникає при довготривалій та напруженій роботі на близькій, фіксованій відстані. Для комп’ютерного синдрому характерні дві складові: 

  • синдром сухого ока, що виникає на фоні зменшення частоти кліпання і пересихання слізної плівки 
  • порушення акомодації – погіршення сприйняття предметів на різних відстанях

Які ознаки комп’ютерного синдрому?

Пацієнти, що проводять довгий час за комп’ютерним монітором, мають такі симптоми:

  • затуманення, зниження гостроти зору;
  • двоїння предметів перед очима;
  • швидке стомлення при роботі за монітором, читанні;
  • почервоніння очей, печіння, відчуття “піску” очах;
  • біль та важкість при рухах очей;
  • біль в шиї та спині.

Для того, аби уникнути розвитку комп’ютерного синдрому, необхідно дотримуватися декількох правил. Наприклад: 

  • Під час роботи стежити за правильним положенням тіла 
  • Дотримуватися оптимальної відстані від очей до монітора (вона має становити не менше 70 – 80 см)
  • Стежити за часом безперервної роботи за монітором
  • Також рекомендуємо регулярно виконувати профілактичну зорову гімнастику. Такі комплекси допоможуть уникнути проблем з акомодацією, зміцнити м’язи, усунути відчуття втоми. Існує правило 20-20-20, суть якого полягає в тому, що після кожних 20 хвилин роботи потрібно  робити перерву на 20 секунд та дивитись на об’єкти, розташовані  на відстані не менше 20 футів (6 метрів). 
  • Для полегшення дискомфорту та зменшення неприємних відчуттів в очах можна використати очні краплі (так звані «штучні сльози»). Призначати їх повинен тільки лікар після обстеження та виключення інших захворювань. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням. 

Діагностика комп’ютерного синдрому очей

Для встановлення “Комп’ютерного синдрому” лікар проводить повне офтальмологічне обстеження, адже під схожими симптомами можуть маскуватися різні захворювання. Для правильного встановлення діагнозу важливо повідомити лікарю, що ви довгий час працюєте за монітором та описати всі скарги. Обстеження у лікаря проводиться в комфортній для пацієнта обстановці , інколи необхідне застосування крапель, що розширюють зіниці. Після комплексного дослідження офтальмолог аналізує отримані дані, визначає наявність комп’ютерного синдрому та допомагає підібрати оптимальне лікування. 

При розвитку комп’ютерного синдрому більшість людей тривалий період страждають від симптомів і не звертаються за лікарською допомогою. Внаслідок цього стан очей може значно погіршитися. Саме тому запрошуємо на консультацію до Експертної офтальмології доктора медичних наук Марії Знаменської. Офтальмолог допоможе оцінити стан зору та надасть рекомендації щодо лікування та відновлення гостроти зору.

Згорнути відгуки Записатися на прийом ОКТ навчання для лікарів
Корисна інформація для офтальмологів —