UK RU

Діагностика та лікування глаукоми

Глаукома – це хронічне захворювання ока, яке на початкових стадіях не має виражених проявів. Пацієнти часто звертаються за допомогою до лікаря вже на більш розвинених стадіях. 

     Діагностика глаукоми ґрунтується на таких головних критеріях

  • визначенні рівня внутрішньоочного тиску
  • оцінці поля зору (яке звужується на периферії та в центрі); 
  • визначенні будови кута передньої камери;
  • виявленні ознак пошкодження диску зорового нерву (розвитку специфічної атрофії). 

Які сучасні методи діагностики використовують для встановлення діагнозу глаукоми

Обстеження пацієнта завжди починається з ретельного збору скарг та виявлення можливих факторів ризику виникнення глаукоми. 

Лікар-офтальмолог проводить повне офтальмологічне обстеження з вимірюванням внутрішньоочного тиску, перевіркою гостроти зору, оглядом очного дна, біомікроскопією та гоніоскопією.

          Однак, сучасні підходи до формування діагнозу глаукоми, багаторічний мовчазний перебіг захворювання потребують більш детального та глибокого обстеження.

В нашій клініці ми використовуємо всі доступні сучасні методи:

  • Комп’ютерна статична периметрія – визначення та оцінка дефектів полів зору. Отримані дані дозволяють встановити стадію глаукоми та оцінювати динаміку захворювання та ефективність лікування в майбутньому.
  • Оптична когерентна томографія (ОКТ) зорових нервів та сітківки – дозволяє оцінити їх будову, симетричність окремих параметрів між очима, ступінь пошкодження, проводиться вимірювання товщини нервових волокон навколо зорового нерва та в шарах сітківки. Повторні дослідження дозволяють контролювати динаміку хвороби та ефективність лікування. 
  • Тонометрія по Гольдману – один з сучасних контактних методів  вимірювання внутрішньоочного тиску.
  • ОКТ рогівки та переднього відрізку ока – дозволяє отримати значення товщини рогівки та провести коректний розрахунок значень внутрішньоочного тиску залежно від її показників, оцінити розмір та форму кутів передньої камери ока для встановлення форми глаукоми та прогнозування її перебігу.
  • Біометричне обстеження ока – визначає параметри кришталика, передньої камери та розмір очного яблука. Ці параметри дозволяють лікарю обрати коректні методі лікування.

Після проведення офтальмологічного обстеження лікар оцінює отримані дані, встановлює діагноз або оцінює ризики виникнення захворювання на глаукому в майбутньому. Встановлений діагноз або високі ризики розвитку хвороби потребують негайного призначення лікування та визначення режиму спостереження, необхідного для контролю стану пацієнта.

Які сучасні підходи до лікування глаукоми?

Існують декілька підходів до лікування глаукоми:

  • медикаментозне лікування,
  • лазерні методи лікування,
  • хірургічні методи лікування.

При встановленні діагнозу глаукоми лікар-офтальмолог вирішує, який метод лікування підходить конкретному пацієнту, враховуючи дані проведеного обстеження. 

Зазвичай першим етапом терапії є призначення медикаментозного лікування, що включає закрапування очних крапель. Терапія призначається з урахуванням початкових даних внутрішньоочного тиску, стадії та особливостей перебігу глаукоми. 

Зверніть увагу!

 Самостійно змінювати або відміняти призначене лікування небезпечно! Це може призвести до незворотної втрати зору! 

В разі встановлення діагнозу закритокутової глаукоми, звуженні кута передньої камери або існуванні ризику його закриття, при відсутності достатньої компенсації внутрішньоочного тиску до толерантного (безпечного для конкретного пацієнта) на фоні лікування очними краплями, лікар може запропонувати лазерні або хірургічні методи лікування. 

Пам’ятайте

Головним в лікуванні глаукоми є виконання всіх рекомендацій по лікуванню та регулярне спостереження у лікуючого лікаря! Кратність візитів призначає лікар залежно від рівня внутрішньоочного тиску, його коливання на призначених препаратах та загального стану ока пацієнта.

Згорнути відгуки Записатися на прийом ОКТ навчання для лікарів
Корисна інформація для офтальмологів —