UK RU

У чому різниця між катарактою та глаукомою? Методи лікування

Глаукома та катаракта – два захворювання, які пацієнти найчастіше плутають між собою. І не дивно, адже прогресування саме цих хвороб спричиняє виражене погіршення зору та якості життя пацієнта. Також ці два захворювання можуть розвиватися паралельно у одного пацієнта. Лікарі нашої клініки допоможуть вам розібратися, в чому різниця між цими захворюваннями. 

Що таке катаракта та глаукома? В чому різниця? 

Катаракта – це захворювання, що характеризується погіршенням зору на фоні помутніння кришталика – прозорої структури між райдужкою і склоподібним тілом, що працює за принципом лінзи. Помутніння кришталика може бути повним чи частковим. 

Глаукома – це хвороба, при якій порушується відтік внутрішньоочної рідини, що часто призводить до підвищення внутрішньоочного тиску та пошкодження зорового нерва. 

Катаракта і глаукома – дві окремі хвороби з різним перебігом. В деяких випадках розвиток катаракти призводить до виникнення глаукоми, оскільки при катаракті розмір кришталика може збільшуватись та перекривати шляхи відтоку внутрішньоочної рідини. Це призводить до підвищення внутрішньоочного тиску

Чи можна вилікувати глаукому та катаракту? 

У випадку виявлення катаракти, для уповільнення подальшого помутніння кришталика, лікарі призначають препарати, які містять вітаміни для живлення і відновлення тканин. Але повернути прозорість кришталика за допомогою крапель або ліків неможливо. Поммутніння кришталика з часом прогресують. Єдиним на сьогодні методом відновлення зору при катаракті є операція з видалення мутного кришталика з імплантацією штучного кришталика – факоемульсифікація.

Лікування глаукоми спрямоване на зниження ризиків прогресування пошкодження зорового нерва. Застосовуються лікарські засоби, що знижують внутрішньоочний тиск та препарати для покращення живлення зорового нерва. Також існує ряд хірургічних втручань, що спрямовані на стабілізацію зорової функції ока:

  • ірідектомія (лазерна методика, при якій створюють крихітний отвір для додаткового відтоку внутрішньоочної рідини, виконують ірідектомію в амбулаторних умовах);
  • глибока синустрабекулектомія (створюють спеціальний клапан в зовнішній оболонці ока, це дозволяє відновити баланс рідини);
  • імплантація дренажних систем Ex-press та клапану Ахмеда

 

Найбільш вагома різниця між катарактою та глаукомою полягає у тому, що на сьогоднішній день, сучасна офтальмологія має змогу повернути пацієнту з катарактою втрачений зір. Можливе виконання хірургічного втручання, метою якого є заміна мутного кришталика на еластичний прозорий імплант – “штучний” кришталик. Операція може виконуватись на будь-якій стадії хвороби. 

На жаль відновити втрачений зір при глаукомі, на сьогоднішній день, неможливо.

Раннє виявлення хвороб ока дозволяє вчасно та якісно розпочати лікування. Регулярне обстеження для груп ризику та літніх людей є обов’язковою умовою для здоров’я ока та організму в цілому. 

Запрошуємо вас на консультацію до лікарів Експертної Офтальмології доктора медичних наук Марії Знаменської. Професійні офтальмологи проведуть діагностику зору, встановлять діагноз та підберуть оптимальний шлях лікування катаракти і глаукоми, а також проконсультують з усіх питань, що цікавлять пацієнта. 

Згорнути відгуки Записатися на прийом ОКТ навчання для лікарів
Корисна інформація для офтальмологів —