Під назвою макулодистрофія обʼєднують захворювання, що повʼязані з патологією макули — центральної світлочутливої частини сітківки. Ураження цієї ділянки призводить до погіршення центрального зору. Макулодистрофія не викликає повної сліпоти, проте втрата центрального зору вкрай негативно впливає на якість життя.
Чи буває макулодистрофія у дітей
Випадки захворювання у дітей діагностують рідко, але вони трапляються. Причиною ураження сітківки у дітей можуть бути:
- генетичний фактор;
- неправильне харчування (нестача вітамінів);
- травми;
- інфекційні захворювання.
Встановити діагноз макулодистрофії у дітей може тільки досвідчений офтальмолог після детального обстеження.
Вікова макулодистрофія (ВМД): вік і ризики
Вікова макулодистрофія активно розвивається після 50 років, а відсоток випадків у віковій групі 66+ зростає до 10%. Дегенерація жовтої плями (ще одна назва макулодистрофії) призводить до втрати центрального зору, тобто у людини зберігається периферійний зір, що дозволяє орієнтуватися в просторі, проте втрачається здатність до читання, водіння авто, тощо.
Основними факторами ризику є:
- похилий вік;
- спадковість;
- паління;
- короткозорість;
- ожиріння;
- серцево-судинні та інші захворювання
Симптоми вікової макулодистрофії
- затуманення зору;
- викривлення прямих ліній;
- поява темної плями перед оком;
- труднощі при читанні та розпізнаванні облич.
Макулодистрофія може розвиватися повільно або стрімко залежно від форми захворювання. Поступове погіршення зору люди найчастіше пояснюють природним старінням, тому, на жаль, не звертаються до офтальмолога вчасно. Макулодистрофія не викликає болісних відчуттів і на ранніх стадіях може не викликати жодних скарг – зір залишається досить високим. Лише при офтальмологічному огляді лікар може вчасно виявити захворювання та, призначивши правильне лікування, допоможе зберегти зір на довгі роки.
Форми вікової макулодистрофії сітківки
Виділяють дві основні форми вікової макулодистрофії – суха та волога.
Суха форма ВМД характеризується накопиченням продуктів життєдіяльності сітківки. Вони негативно впливають на стан надзвичайно важливих клітин сітківки – фоторецепторів, що призводить до зниження якості зору.
Волога форма ВМД трапляється рідше, ніж суха, але є основною причиною втрати центрального зору. При вологій формі ВМД під сітківкою розростаються новоутворені кровоносні судини, які провокують виникнення набряку та крововиливів в сітківку. Це призводить до руйнування фоторецепторів і втрати центрального зору.
Діагностика макулодистрофії
Якщо ви підозрюєте в себе чи близької людини ВМД, звертайтеся до лікарів Експертної офтальмології доктора медичних наук Марії Знаменської. Наші офтальмологи проведуть діагностику для встановлення точного діагнозу.
Для встановлення діагнозу макулодистрофії проводять наступні дослідження:
- перевірка гостроти зору з корекцією;
- огляд очного дна;
- ОКТ макулярної зони сітківки
- ОКТ-ангіографія сітківки.
В нашій клініці ви отримаєте швидку та комфортну діагностику. Ми ставимо неупереджені діагнози, маємо сучасне діагностичне обладнання і фахівців високого рівня. Чекаємо на вас!
Лікування макулодистрофії
В лікуванні та профілактиці прогресування ВМД ми використовуємо сучасні міжнародні рекомендації та протоколи.
Для лікування сухої і вологої форм ВМД використовуються різні підходи.
Так, в разі виявлення сухої форми ВМД, основним завданням в лікуванні буде корекція обмінних порушень, призначення вітамінних комплексів з необхідними для сітківки компонентами.
Лікування вологої форми передбачає використання медичних препаратів, що блокують розвиток новоутворених судин, зменшують набряки на сітківці та знижують ризик розвитку ускладнень.
Надзвичайно важливим є рання діагностика ВМД та вчасний початок терапії. Від цих двох факторів залежить успіх лікування та якість подальшого життя пацієнта.
Слід пам’ятати, що обсяг необхідного лікування може призначити лише офтальмолог з урахуванням всіх даних обстеження.
Звертайтеся до кращих офтальмологів у м. Києві в Експертній офтальмології доктора медичних наук Марії Знаменської!