UK RU

Методи лікування глаукоми. Чи можна її вилікувати?

Глаукома це серйозне очне захворювання, яке може призвести до повної втрати зору. При глаукомі підвищується внутрішньоочний тиск, внаслідок чого руйнуються окремі клітини сітківки, що, в свою чергу, призводить до атрофії зорового нерва. Глаукома є однією з основних причин повної втрати зору у всьому світі.

Причини виникнення глаукоми

До сьогодні єдиної причини виникнення захворювання не виявлено. Однак офтальмологи виділяють групи ризику, в яких хвороба зʼявляється частіше та прогресує швидше:

  1. Люди з підвищеним внутрішньоочним тиском.
  2. Пацієнти, у яких діагностована короткозорість або далекозорість.
  3. Люди віком від 40 років: відсоток виявлення глаукоми вищий.
  4. Люди, у яких родичі хворіють на глаукому.

До факторів, що провокують розвиток глаукоми, можна віднести діабет, судинні захворювання ока, гіпотонія та гіпертонія. У групах ризику знаходяться люди, які перенесли травми, запальні захворювання та операції на очах. Глаукома може виникнути в будь-якому віці, проте найчастіше вона виявляється у людей 40-50 років.

Симптоми глаукоми

На ранніх стадіях глаукома має безсимптомний перебіг. Пацієнти досить довго не відчувають дискомфорту, зір зберігається високим. В цьому основна проблема — людина не здогадується, що хворіє. З часом глаукома прогресує і з’являються наступні симптоми:

  • характері райдужні «кола» при погляді на яскраве світло
  • біль в очах
  • погіршення зору в темний час доби
  • почервоніння очей
  • звуження поля зору, зокрема периферійного

Глаукома небезпечна тим, що за відсутності своєчасного виявлення та лікування безповоротно погіршує якість життя людини. Особливо слід бути уважними людям після 50 років — при появі будь-яких скарг необхідно обов’язково звернутися до лікаря. Більше того, враховуючи відсутність симптомів глаукоми на ранніх стадіях, офтальмологи рекомендують проходити профілактичні огляди 1 раз на рік всім людям старше 40 років.

Відкритокутова, закритокутова та вторинна форми глаукоми

Всередині ока постійно відбувається циркуляція внутрішньоочної рідини — її утворення і відтік. Утворення рідини відбувається в задній камері ока, далі через зіницю рідина потрапляє до передньої камери ока, і через кут передньої камери відтікає в дренажну систему ока. В залежності від анатомічної будови кута передньої камери розрізняють відкритокутову та закритокутову глаукому. 

При відкритокутовій формі кут передньої камери відкритий, але відтік вологи з камери ока порушено. Це найпоширеніший вид глаукоми: її діагностують у 90% випадків. Відкритокутова форма прогресує повільно, часто непомітно для пацієнта. 

При закритокутовій глаукомі кут передньої камери закритий. Причиною його закриття можуть бути вроджені анатомічні особливості або вікове збільшення (набухання) кришталика. Закритокутова форма глаукоми небезпечна раптовим підвищенням внутрішньоочного тиску, адже відтоку рідини не відбувається. Такий стан супроводжується, окрім погіршення зору, різким болем в оці та сильним головним болем. Гострий напад глаукоми загрожує раптовою втратою зору на одне око.

Вторинна форма глаукоми виникає внаслідок інших захворювань ока, травм або операцій. 

Діагностика глаукоми

Діагностувати глаукому може тільки офтальмолог після комплексного обстеження. В Експертній офтальмології є три діагностичні пакети з приводу цього захворювання ссылка. 

Памʼятайте, що регулярні обстеження у офтальмолога запорука виявлення глаукоми на ранній стадії, коли втрати зору відсутні або мінімальні. 

Методи лікування глаукоми

На жаль, сьогодні неможливо повністю вилікувати глаукому, проте сучасна терапія дає можливість стримати хворобу та запобігти поступовій втраті зору. Існує три напрямки лікування глаукоми:

  1. Медикаментозна терапія — лікування глаукоми краплями. За допомогою протиглаукомних очних крапель можна знизити внутрішньоочний тиск. Користуватися краплями потрібно регулярно, все життя, при цьому пацієнт має регулярно (зазвичай двічі на рік) відвідувати офтальмолога для контролю лікування, щоб лікар за необхідності міг вчасно змінити дозу чи дібрати інший препарат. Це дозволить тримати захворювання під контролем.
  2. Лазерна терапія. Її призначають у разі неефективності очних крапель. Під час втручання офтальмолог за допомогою лазерного променя формує додаткові шляхи відтоку внутрішньоочної рідини, завдяки чому тиск знижується. Інколи доводиться поєднувати лазерні методи лікування з медикаментозною терапією.
  3. Мікрохірургічна операція. Якщо інші методи лікування не працюють, лікарі призначають хірургічні методи лікування. Існує декілька видів хірургічних втручань, яка саме найкраще допоможе в тому чи іншому випадку визначає офтальмолог. Мета всіх антиглаукомних втручань — зниження та стабілізація внутрішньоочного тиску з метою запобігання подальшої атрофії зорового нерва.

Самостійне лікування глаукоми в домашніх умовах неможливе! Жодні засоби нетрадиційної медицини не здатні вилікувати цю хворобу та повернути зір. Втрачений час може дорого коштувати: через відкладання діагностики і терапії пацієнти назавжди втрачають зір. 

Пройти діагностичне обстеження на глаукому та отримати рекомендації щодо її лікування ви можете в Експертній офтальмології доктора медичних наук Марії Знаменської. У нас працюють досвідчені експерти-офтальмологи з великим досвідом роботи. 

Бережіть свій зір і зір ваших родичів, вчасно звертайтесь до офтальмолога і ми подбаємо про здоров’я ваших очей.

Закрыть отзывы Записаться на прием ОКТ обучение для врачей
Полезная информация для офтальмологов —