UK RU

Плями перед очима – коли варто звернутися до офтальмолога?

Поява плям перед очима – це привід замислитися над тим, чи в порядку ваш зір. Іноді такі “мушки” перед очима можуть свідчити про проблеми з сітківкою, спазм судин сітківки або про зміни в скловидному тілі. 

 

Плаваючі помутніння часто з’являються в полі зору і виглядають як:

 

 • маленькі темні плями;
 • літаючі мушки, нитки;
 • фрагменти павутини;

 

Поява таких помутнінь буває і у здорових людей при зміні освітлення в приміщенні, після сну або довгого спостереження за об’єктом, що не має чітких меж, наприклад небо, однотонна стіна, тощо. Але в деяких випадках поява таких мушок може бути викликана серйозними проблемами в оці. Найпоширеніші з них: 

 

 • деструкція скловидного тіла на тлі фізіологічних процесів старіння;
 • травмована сітківка (відшарування та розриви сітківки);
 • відшарування скловидного тіла від задньої стінки ока 
 • патологія кровоносних судин;
 • незначні крововиливи в скловидне тіло;
 • короткозорість;
 • супутні системні захворювання (цукровий діабет, анемія та інші);
 • запальні процеси в глибині ока;

 

Одна з найчастіших причин появи “плям перед очима” – це зміни в будові скловидного тіла. З роками воно стає менш однорідним, змінює свою структуру та положення в середині ока, частково ущільнюється гелеподібна речовина, з якої складається саме скловидне тіло, і тіні від неї викликають відчуття плаваючих помутнінь перед оком. 

Ще одна причина плаваючих”мушок”-  розвиток відшарування скловидного тіла від сітківки та зорового нерва. В момент відходження скловидного тіла від диску зорового нерва інколи може виникати плаваюче помутніння у вигляді кільця. Подразнення сітківки під час цього процесу, може виникати відчуття «спалахів» в очах. 

Інша часта причина появи “плям перед очима”- коливання артеріального тиску та патологія судин ока. 

Рідше причиною таких помутнінь можуть бути крововиливи або запальні  процеси всередині ока, периферійне відшарування сітківки та інші патології. 

 

Діагностика 

 

В першу чергу варто зрозуміти, що такі плями перед очима – не оптична ілюзія. Саме тому, при появі “мушок” або “плям”, варто звернутися до лікаря-офтальмолога! 

Лікар проведе повне офтальмологічне обстеження, за необхідності призначить додаткові діагностичні процедури (комп’ютерну периметрію, УЗД очей, ОКТ) для визначення причини та встановлення остаточного діагнозу. 

Просто повідомте окуліста про те, що іноді бачите мушки перед очима! 

 

Як лікують “плаваючі помутніння”

 

Лікар-офтальмолог після обстеження та визначення причин появи “плям перед очима” призначає лікування, яке допоможе позбутися цих скарг або зменшити їх клінічні прояви, індивідуально для кожного пацієнта. 

Існує декілька  варіантів лікування “плаваючих помутнінь”:

 • медикаментозне лікування,
 • лазерна терапія,
 • хірургічне лікування.

 

Медикаментозна терапія при структурних змінах в скловидному тілі (вікове відшарування або деструкція) малоефективна. Частіше медикаментозна терапія застосовується при наявності незначних крововиливів в скловидне тіло, об’єм  розсмоктуючої терапії визначає лікар-офтальмолог.     

 

Лазерна терапія для лікування “плаваючих помутнінь” передбачає використання лазерного променю для впливу на помутніння великого розміру, що знаходяться в скловидному тілі та перекривають центральну частину зору. Основна мета – зруйнувати таке помутніння, зменшити його в розмірах та зробити менш помітним. Лазерна операція не вважається стовідсотковим методом видалення помутніння, але дає можливість покращити суб’єктивні відчуття пацієнта за рахунок зменшення площі плаваючих дефектів. 

Хірургічне лікування “мушок” – це операція, яка допомагає позбутися великої кількості помутнінь, зазвичай при деструкції скловидного тіла, і називається вітректомією. Під час операції лікар видаляє скловидне тіло через невеликі розрізи, замінюючи його спеціальним розчином, що підтримує форму ока. 

 

Якщо ви помітили плаваючі помутніння, мушки або фрагменти павутиння перед оком, не зволікайте та зверніться до лікаря-офтальмолога нашої клініки. Він допоможе поставити точний діагноз та індивідуально підібрати правильний метод лікування. 

Згорнути відгуки Записатися на прийом ОКТ навчання для лікарів
Корисна інформація для офтальмологів —