UK RU

Макулодистрофія: що це і як проявляється?

Макулодистрофія – це загальна назва, що об’єднує групу захворювань очей, які пов’язані з порушенням структури в центральній області сітківки – макулі. Захворювання, що розвиваються у цій зоні, призводять до зниження або втрати центральної гостроти зору, адже фізіологічно саме макула відповідає за формування центрального зору, а отже забезпечує якість і гостроту зору при роботі з дрібними об’єктами: читання, работа за комп’ютером, вишивання, в’язання, тощо. 

Основні причини розвитку макулодистрофії: 

  • Вік – чим старша людина, тим вище ризик розвитку макулодистрофії;
  • Стать – жінки більш схильні до захворювання, ніж чоловіки. 
  • Спадковість – відомо кілька генів, які можуть впливати на виникнення і розвиток дегенерації сітківки.
  • Куріння та зловживання алкоголем – шкідливі звички значно підвищують ризик розвитку макулодистрофії. При відмові від них, ризик розвитку захворювання поступово знижується.
  • Сонячне світло і ультрафіолет – прямий вплив сонячних променів і променів ультрафіолету на сітківку викликає мікроскопічні опіки макулярної області, внаслідок чого можуть виникати дистрофічні зміни.
  • Незбалансоване харчування. Відсутність необхідних для роботи сітківки вітамінів та мікроелементів, може також підвищувати ризик дегенерації сітківки ока.

Саме тому для зниження можливості розвитку та уповільнення прогресування вже наявного процессу потрібно вживати здорову їжу, а за необхідності – призначені лікарем вітамінні комплекси.

Можна виділити дві групи макулодистрофій: спадкові (хвороба Штаргардта, пігментний ретиніт та інші) та набуті (вікова макулодистрофія, дистрофії, що розвиваються на фоні міопії, інтоксикацій, інфекційних процесів та травм).  На сьогоднішній день особлива увага приділяється віковій макулодистрофії (ВМД) як основній причині втрати центрального зору у пацієнтів після 55 років. 

Вікова макулодистрофія буває двох видів: суха та волога. 

Суха форма – більш поширена, характеризується повільним погіршенням гостроти зору. Виникає через порушення обміну речовин, в результаті чого з’являються невеликі відкладення у вигляді жовтуватих вогнищ, які порушують роботу світлочутливих клітин макули і призводять до погіршення зору. 

Волога або ексудативна форма – менш поширена, але характеризується більш тяжким перебігом процесу та різкою втратою центрального зору. Виникає в результаті розростання новоутворених судин під сітківкою, які можуть стати причиною крововиливів та незворотної втрати центрального зору. 

На початкових стадіях вологої форми вікової макулодистрофії спостерігаються такі симптоми як затуманення зору, викривлення предметів, зниження яскравості кольорів, зниження гостроти зору.

Лікування макулодистрофії:

Лікування вікової макулодистрофії залежить від її форми. 

При сухій формі ВМД лікування зазвичай проводиться за допомогою препаратів, що захищають та підтримують тканини ока, зміцнюють судинну стінку, блокують вільні радикали кисню (антиоксиданти). 

При вологій формі ВМД найчастіше призначаються спеціальні ін’єкції в око. Основною метою лікування є боротьба з новоутвореними судинами, а також зменшення набряку сітківки та наслідків крововиливів. 

Макулодистрофії – захворювання, які суттєво впливають на життя пацієнтів. Основна зона ураження – центральний відділ сітківки, що відповідає за якість центрального зору, а периферичний відділ часто залишається в нормі. Тобто пацієнт не повністю втрачає зір, а втрачає можливість читати, працювати на комп’ютері, займатися рукоділлям, але може вільно орієнтуватися в просторі.

Запрошуємо вас до лікарів Експертної Офтальмології доктора медичних наук Марії Знаменської, якщо ви відмічаєте наявність симптомів макулодистрофії. Адже встановлення діагнозу на ранніх етапах розвитку хвороби допоможе вчасно підібрати оптимальний шлях лікування та не допустити втрату центрального зору.

Згорнути відгуки Записатися на прийом ОКТ навчання для лікарів
Корисна інформація для офтальмологів —