Оптична когерентна томографія (ОКТ) – це обстеження, для якого використовується високоточне діагностичне обладнання. ОКТ дозволяє розглянути практично всі структури ока – рогівку, кут передньої камери, райдужку, кришталик, сітківку, зоровий нерв в найдрібніших деталях. Така максимальна деталізація і відрізняє оптичну когерентну томографію від інших діагностичних тестів.
Оптична когерентна томографія ока допомагає забезпечити тривимірне зображення досліджуваної ділянки високої якості. За допомогою функцій сканування та збільшення зображення, вдається візуалізувати деталі до мікрометра – 1/1000 мм. Це дає змогу виявити мікроскопічні порушення в структурі ока та діагностувати захворювання на початковій стадії, коли у пацієнта ще навіть немає будь-яких скарг . При проходженні процедури використовується інфрачервоне випромінювання, яке не шкодить пацієнту, тому немає обмежень в повторенні процедури. Обстеження можна робити декілька разів, що дає можливість аналізувати динаміку розвитку хвороби та ефективність лікування.
До головних переваг ОКТ можна віднести:
- безпечність для пацієнта;
- відсутність жодних вікових обмежень;
- якісне та точне зображення результату;
- швидке отримання зображення;
- обстеження відноситься до неінвазивних, тому практично не має протипоказань;
- не потребує спеціальної підготовки пацієнта;
- можливе безпечне дослідження кількох структур на одному або обох очах за один визит в клініку;
- не потребує розширення зіниць.
Коли призначають томографію ока
Оптичну когерентну томографію (ОКТ) ока зазвичай призначає лікар-офтальмолог пацієнтам, які вже мають встановлений діагноз або мають підозру на патологічні зміни в структурі ока, з метою уточнення діагнозу, контролю перебігу хвороби, визначення тактики лікування, при профілактичних обстеженнях у пацієнтів з груп ризику (наявність спадкових захворювань в родині, пацієнтам з цукровим діабетом, системними захворювання організму, системне застосування деяких груп ліків та інші).
Найчастіше оптичну когерентну томографію призначають при:
- Вікових, спадкових та інші набутих дистрофіях сітківки;
- Підозрі на макулярний набряк;
- Новоутвореннях сітківки та зорового нерву;
- Тромбозі центральної вени сітківки;
- Глаукомі;
- Оклюзії артерій сітківки;
- Діабетичній ретинопатії;
- Підозрі на наявність епіретинальної мембрани;
- Підозрі на макулярні розриви;
- Відшаруванні сітківки;
- Підозрі на наявність новоутворених судин в сітківці та зоровому нерві.
При захворюваннях зорового нерва ОКТ є важливим етапом обстеження. Томографія допомагає корректно оцінити особливості будови зорового нерва, кількість нервових волокон навколо нерва та в структурі сітківки, контролювати виявлені параметри в динаміці, що дуже важливо для оцінки якості лікування та прогнозу перебігу захворювання.
Оптичну когерентну томографію також проводять перед операцією по заміні кришталика, а також перед лазерною корекцією зору.
Проведення процедури
В експертній офтальмології доктора медичних наук Марії Знаменської ОКТ проводиться в комфортних для пацієнта умовах. Доречі, діагностика проводиться без попереднього розширення зіниць. Оптична когерентна томографія сітківки ока не потребує спеціальної підготовки. Все проходить просто: пацієнт фокусує погляд на певній мітці, а лікар робить декілька знімків. Далі офтальмолог виводить результати сканування на екран, обирає діагностично показові та якісні скани для роздруку та опису, розшифровує результат, визначає діагноз, коментує стан ока та можливі схеми лікування пацієнтові, призначає термін контрольного обстеження.
Наші спеціалісти були одними з найперших в Україні, хто впровадив ОКТ в клінічну практику. Сьогодні ми навчаємо тисячі офтальмологів з усього світу методу ОКТ-діагностики.
Запрошуємо вас на ОКТ обстеження в нашій клініці. Для діагностики ми використовуємо сучасне обладнання, за допомогою якого все проходить максимально швидко з високою точністю. Лікарі допоможуть підібрати необхідний об’єм діагностики та максимально точно встановити діагноз. За необхідності, на консультативному прийомі ми зможемо підібрати оптимальний метод лікування того чи іншого захворювання.