UK RU

Діагностика та лікування катаракти

Катаракта – це часткове або повне помутніння кришталика ока, розташованого всередині очного яблука між райдужкою і скловидним тілом. Катаракта може бути вроджена та набута.

Існує багато видів катаракти: травматична, променева, токсична, ускладнена (виникає при супутніх захворюваннях очей), а також така, що супроводжує загальні захворювання організму (порушення обміну речовин, цукровий діабет, авітаміноз та ін.) або виникає на фоні тривалого прийому певних лікарських препаратів. Але найпоширенішою вважається набута вікова катаракта.

Як проходить діагностика катаракти?

При підозрі на катаракту перший та обов’язковий крок – комплексна діагностика зору. Проводиться повний огляд у офтальмолога з використанням професійного обладнання.

Основні методи діагностики всіх очних захворювань, в тому числі катаракти, включають:

  • візометрію – дослідження гостроти зору;
  • тонометрію – визначення показників внутрішньоочного тиску;
  • біомікроскопію – візуалізацію особливостей переднього відрізка очного яблука, насамперед кришталика;
  • рефрактометрію – визначення рефракції ока;
  • офтальмоскопію – оцінку стану структур очного дна;

Діагностика проходить в комфортних для пацієнта умовах, безболісно та безконтактно. Можливе використання крапель, що розширюють зіниці. Час обстеження визначається індивідуально, але в середньому займає від 30 хвилин до 1 години.

За необхідності пацієнту призначаються додаткові методи обстеження, консультації суміжних спеціалістів та аналізи, адже наявність хронічних інфекцій (стоматологічних, ЛОР-інфекції та ін.) може бути протипоказанням для проведення певних методів лікування.

Лікування катаракти

Існує два основні методи лікування катаракти: консервативний (медикаментозний) та хірургічний. Метод лікування допоможе підібрати лікар залежно від стадії розвитку захворювання та наявності супутньої патології.

На ранніх етапах захворювання зазвичай призначають медикаментозну терапію – ліки, що сповільнюють розвиток помутніння кришталика. На розвинених стадіях лікар призначає хірургічне лікування.

Суть операції полягає в тому, що хірург видаляє мутний кришталик і замінює його штучним. Зазвичай операція виконується амбулаторно, тобто не потребує госпіталізації в стаціонар, проводиться під місцевою анестезією, триває близько 15-20 хвилин. Відновлення після операції проходить швидко,відчуття дискомфорту  можливе лише в перші дні після проведення операції.

Що буде, якщо не лікувати катаракту?

Зазвичай розвиток катаракти без лікування призводить до поступового зниження зору, відчуття постійного туману перед очима. Крім того, зміни в кришталику можуть спровокувати підвищення внутрішньоочного тиску і, як наслідок, розвиток глаукоми, яка без лікування призводить до незворотної втрати зору. Саме тому пацієнтам з катарактою необхідно постійно спостерігатися у офтальмолога для оцінки стадії захворювання та проведення своєчасного хірургічного лікування.

Діагностика катаракти на ранніх стадіях – запорука успішного лікування. Вже при перших симптомах рекомендуємо не зволікати та звернутись до офтальмолога.

Запрошуємо вас на консультацію до лікарів Експертної Офтальмології доктора медичних наук Марії Знаменської. Офтальмологи нашої клініки проведуть вам необхідну діагностику, встановлять діагноз та підберуть оптимальний метод лікування.

Згорнути відгуки Записатися на прийом ОКТ навчання для лікарів
Корисна інформація для офтальмологів —