UK RU

Діагностика та лікування глаукоми

Глаукома – це хронічне захворювання ока, яке на початкових стадіях перебігає без виражених клінічних та функціональних проявів. Пацієнти часто звертаються по допомогу до лікаря вже на більш розвинених стадіях. 

     Діагностика глаукоми ґрунтується на таких основних критеріях

  • внутрішньоочний тиск (який може підвищуватися або залишатися в межах низьких значень);
  • характеристика поля зору (яке звужується на периферії та в центрі); 
  • визначення будови кута передньої камери;
  • ознаки пошкодження диску зорового нерву (розвитку специфічної атрофії). 

Які сучасні методи діагностики використовують для встановлення діагнозу глаукоми? 

Обстеження пацієнта завжди починається з ретельного збору скарг та виявлення можливих факторів ризику виникнення глаукоми. 

Лікар-офтальмолог проводить повне офтальмологічне обстеження з вимірюванням внутрішньоочного тиску, перевіркою гостроти зору, оглядом очного дна, біомікроскопією та гоніоскопією.

          Однак, сучасні підходи до формування діагнозу глаукоми, багаторічне мовчазне протікання захворювання потребують більш детального та глибокого обстеження.

В нашій клініці ми використовуємо практично всі доступні сучасні методи:

Комп’ютерна статична периметрія – точне та діагностично показове обстеження полів зору, яке дозволяє виявити зміни та отримати їх кількісну оцінку. На основі отриманих даних можливо встановлення стадії глаукоми. В подальшому необхідно проведення контрольних обстежень, що дозволить оцінити динаміку захворювання та цінити ефективність лікування.

Оптична когерентна томографія зорових нервів та сітківки – дозволяє оцінити будову зорових нервів та шарів сітківки, симетричність окремих параметрів між очима, ступінь пошкодження зорових нервів та сітківки, вимірює товщину нервових волокон. Повторні дослідження дозволяють контролювати динаміку хвороби та ефективність лікування. Це дослідження вважається одним з об’єктивних методів діагностики для постановки діагнозу.

Тонометрія по Гольдману – один з сучасних методів контактного контролю внутрішньоочного тиску.

Оптична топографія рогівки та переднього відрізку ока – дозволяє отримати значення товщини рогівки та провести правильний розрахунок значень внутрішньоочного тиску залежно від цих показників, оцінити розмір кутів передньої камери ока для оцінки форми глаукоми та прогнозування її перебігу та можливих методів лікування (лазерного, хірургічного або комбінованого видаленням кришталика).

Біометричне обстеження переднього відрізку ока – дозволяє оцінити параметри кришталика, передньої камери та розмір очного яблука, що так само допомагає своєчасно провести корекцію схеми лікування.   

Після проведення офтальмологічного обстеження лікар оцінює отримані данні, встановлює діагноз або оцінює ризики виникнення захворювання глаукомою в майбутньому. Встановлений діагноз або високі ризики розвитку хвороби потребують негайного призначення лікування та визначення режиму спостереження, необхідного для контролю стану пацієнта.

Які сучасні підходи до лікування глаукоми?

Існують декілька підходів до лікування глаукоми. Перший та головний в більшості випадків це медикаментозне лікування. Залежно від початкових даних внутрішньоочного тиску, стадії та особливостей глаукоми лікар призначає очні краплі. Пацієнту треба пам’ятати, що самостійно замінювати або відміняти призначене лікування не можна. Це може призвести до незворотної втрати гостроти зору та атрофії зорового нерву. При встановленні діагнозу закритокутової глаукоми або при можливості закриття кута передньої камери та його звуження (стан кута визначається при гоніоскопії та при оптичній когерентній томографії переднього відрізку ока), при відсутності достатньої компенсації внутрішньоочного тиску до толерантного (комфортного для кожного пацієнта) лікар може запропонувати хірургічні методи лікування (лазерні та хірургічні втручання). Часто для лікування необхідне комбінування різних методів, наприклад лазерного з медикаментозним або хірургічного з медикаментозним. В деяких випадках, при розвитку катаракти або великих розмірах кришталика, пацієнту можуть запропонувати на першому етапі хірургічне лікування катаракти.

Головним в лікуванні глаукоми є виконання всіх рекомендацій по лікуванню та регулярне спостереження у лікуючого лікаря! Кратність візитів призначає лікар залежно від рівня внутрішньоочного тиску, його коливання на призначених препаратах, загального стану ока пацієнта.

Згорнути відгуки Записатися на прийом ОКТ навчання для лікарів
Корисна інформація для офтальмологів —