UK RU

Біль в очах – чому болять очі?

Однією з найрозповсюдженіших скарг, з якими звертаються наші пацієнти, є біль в очах. Характер болю може бути різний: гострий, ниючий, пульсуючий, носити постійний характер або з’являтися періодично, супроводжуватися додатковими скаргами та симптомами чи бути єдиним проявом захворювання.

Саме тому біль в очах – симптом, при якому необхідно відразу ж звернутися на консультацію офтальмолога, аби вчасно виявити причину болю та розпочати лікування на початкових етапах захворювання. 

Основні причини болю в очах: 

Біль в очах може виникати як прояв офтальмологічного захворювання, так і супроводжувати порушення роботи інших систем організму.

До загальних захворювань, що можуть призводити до відчуття болю в очах, можна віднести:

  • Мігрень

Це головний біль, що зазвичай супроводжується сильною пульсацією, та триває періодами. На тлі головного болю при мігрені у пацієнтів може виникати біль в оці (як правило, в цьому випадку болить тільки одне око). Додатковими симптомами можуть стати нудота та порушення сприйняття світла.

  • Кластерні головні болі

Це захворювання, що характеризується частими нападами головного болю. На відміну від мігреней, кластерні болі тривають набагато довшими періодами – від одного тижня до кількох місяців. На тлі цього також може виникнути біль в очах (на одне, або відразу на два ока). 

  • Інфекції носових пазух

Синусити (гайморит, фронтит, етмоідит)  – часта причина болю в очах. При запаленні носових пазух виникає застій їх вмісту та набряк слизової оболонки, це призводить до звуження ходів, що з’єднують носові пазухи з носоглоткою. За рахунок таких змін  можуть виникати больові відчуття в області пазух, головний біль та біль в очах. 

Серед офтальмологічних захворювань болем частіше всього супроводжуються: 

  • Запальні захворювання очей: 

Кон’юнктивіт – запалення слизової оболонки ока, увеїт – запалення судинної оболонки ока, склерит – запалення склери та інші. 

  • Глаукома

Хвороба, одним з основних симптомів якої є підвищення внутрішньоочного тиску, також може супроводжуватися відчуттям болю в очах. Це захворювання призводить до незворотної втрати зору, саме тому дуже важливо проводити діагностику зору при найменшій підозрі на глаукому. 

  • Зорова перевтома – часта причина дискомфорту та болю в очах.

Зазвичай проявляється після довготривалої роботи за комп’ютером, перед екраном гаджета, за читанням книжок або документів. Також біль може супроводжуватися почервонінням очей. 

  • Механічне пошкодження рогівки

Біль виникає після потрапляння в око стороннього тіла чи травми (пил, стружка, гілки дерев та інше). До болю в оці також приєднуються сльозотеча, почервоніння очей, що з часом може посилюватися. Пошкодження рогівки – грізне захворювання, що може призвести до втрати зору, якщо вчасно не розпочати лікування. 

  • Неправильно підібраний метод корекції зору. 

Невірно підібрані окуляри можуть спровокувати зорове перевантаження, яке буде супроводжуватися всіма ознаками зорової втоми, в тому числі і болем в очах. 

Ще складнішою є ситуація з неправильним підбором контактних лінз, при якому, окрім зорового перевантаження, є шанс отримати  інші ускладнення, в тому числі і запалення ока. Саме тому офтальмологи рекомендують не обирати метод корекції зору самостійно, а звернутись на консультацію до спеціаліста. 

Біль в оці може бути симптомом серйозного захворювання і вимагає ретельної діагностики. Саме тому при болях в очах необхідно звернутися на консультацію до лікаря, аби він встановив діагноз та допоміг підібрати лікування.  

Якщо ви відчуваєте тупий, гострий або ниючий біль в оці, особливо якщо він супроводжується почервонінням ока, дискомфортом, нудотою та погіршенням якості зору, терміново зверніться до лікаря. 

Запрошуємо вас на консультацію до Експертної Офтальмології доктора медичних наук Марії Знаменської. Лікарі клініки на обстеженні допоможуть виявити причини болю в очах, встановити діагноз та підібрати оптимальний метод лікування. 

Згорнути відгуки Записатися на прийом ОКТ навчання для лікарів
Корисна інформація для офтальмологів —